Sinop Tanıtım Platformu

Bu IP Nedir?

Bu IP Nedir?

127.0.0.1 yani localhost nedir? Dinamik IP nedir? Statik IP Nedir? bu makalemde bu terimlerin ne olduğundan bahsedeceğim.

IP Adresi Nedir?
(İngilizce: Internet Protocol Address), interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres.

İnternet'e bağlanan her bilgisayara, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır ve internetteki diğer bilgisayarlar bu bilgisayara verilen bu adres ile ulaşırlar. IP adresine sahip iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, yönlendiriciler vasıtası ile birbirleri ile iletişim kurabilirler.

IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin: 192.167.10.5

Bir internet sayfası sunucusuna, ağ tarayıcısı IP adresi yazarak da bağlanılabilir; ancak bu rakamları yazmak pratik olmadığından IP adresine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılmaktadır. İnternet Servis Sağlayıcıları'nda bulunan Alan Adı Sunucuları'ndan (DNS -Domain Name System) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini eşler ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. İnternet'te trafik başlıca IP adreslerince sağlanmaktadır.

localhost yani 127.0.0.1 o anda kullanılan bilgisayarı veya sahip olduğu ip adresini belirtir. Uzaktaki bir bilgisayar ile yapılan iletişimi, o an kullanılan bilgisayar ile yapılması gerektiği her durumda bu adres kullanılır. Aynı sistem üzerinde hem sunucu hem de istemci programı varsa (mesela web sunucusunu test etmek), adres satırına 127.0.0.0/8, örneğin http://127.0.0.1/ veya http://localhost/ biçiminde URL kullanılabilir.

Bir multiplayer oyunu sunucu olarak çalışan bilgisayarda oynamak için bu ip adresi kullanılır.

Bilgisayarın kendisine TCP/IP üzerinden erişmesini sağlamak için, loopback aygıtı adı verilen sanal bir ağ kartı oluşturularak, giden veriler bu adrese yönlendirilir.

Statik ve Dinamik IP Adresi Nedir?
IP ("aypi" okunur) numarası, internete bağlanan her bilgisayara sistem tarafından verilen bir ayırdedici numara, yani bir tür "adres"tir. IP numarası sayesinde bilgisayarlar internette diğer bilgisayarlarla veri alışverişi yapar. Yani bilgisayarınızın IP numarası sayesinde, herhangi bir web sitesindeki bilgiler sizin bilgisayarınıza kadar ulaşır.

Ancak IP numarası sayısı sonsuz değildir; bir protokol çerçevesinde sınırlı sayıda IP numarası vardır. Tüm bilgisayarlar internete sürekli bağlı kalmadığı için de, dial-up ve ADSL servis sağlayıcıları, internete bağlı kaldığınız sürece sizin bilgisayarınıza atanacak bir IP numarası verebilir, ve internet bağlantınız kesildiğinde de bu numarayı başka bir bilgisayara atayabilirler.

Eğer IP numaranızın sabit olmasını, hiç değişmemesini isterseniz, sağlayıcınızdan bir Statik IP talebinde bulunabilirsiniz. Böylece internetten çıkıp geri girdiğinizde size yine aynı IP numarası verilir, ve bu numara servis sağlayıcı tarafından başka bir bağlantıya atanmaz. Unutulmaması gereken nokta ise, eğer aynı ADSL bağlantısını birden çok bilgisayarla kullanıyorsanız, IP numarasının bilgisayara değil, bağlantıyı yapan modeme atandığıdır. Yani sağlayıcı her bir bilgisayara ayrı IP vermez; bağlantıyı yaptığınız modeme tek bir IP verir. Derlemedir.

Ekleyen SGT - Ağustos 14 2016 Yazar Adı: Kurtuluş Açıkgöz · 2306 Okunma · Yazdır

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

domain kiralama domain satın alınmaz kiralanır domain tescilleme alanadı satılmaz kiralanır hangi web tarayıcı daha hızlı kişiye özel fotoğraf çerçevesi Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 2 her yerde IP nedir bu ip eposta güvenliği doğrulama mesajlarındaki tehlike Prof. Salih Zeki Bey Kimdir? Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 php-fusion mobil php-fusion v7 php-fusion bootstrao php-fusion responsive Teyyareci Nuri Bey Kimdir? Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? HDD mi SSD mi SSD nedir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz Sinop İli Genel Bakış sinop hakkında bilgiler Mobil uygulamalardaki tehlike facebook telefonuma erişiyormu türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir sahte hediye çekleri sosyal mühendisler nasıl hedef seçer Ozan Öztürk Kimdir? php fusion firma rehberi modülü sinop lazer kesim sinop cnc sinoptan ne alınır drawdizayn sinop hediyelik eşyalar antik çağda sinop Paphlagonia nedir sinopa verilen isimler sinop adı nereden geliyor lazer takvim 100 yıllık takvim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi bitmeyen takvim lazer kesim eposta şifre güvenliği sahte mail fake mail sosyal mühendislik ahmet muhip dıranas kimdir Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu Kimdir? Yusuf Kemal Tengirşek Kimdir? Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop Sinop Offroad hackerlerın yeni taktiği sunucum hacklendi bu hackerlara dikkat steganos safe verilerimi şifrelediler bozuk harddiskleri kurtarmak
Haberler

Hava / Nöbetçi Eczaneler

DEMİR ECZANESİ - Sinop - Merkez

KORUCUK KÖYÜ TIRKISLAR MEVKII NO:9/1-C
(368) 261 85 96

MERVE ECZANESİ - Ayancık

YALI MAH.ATATÜRK CAD.NO:28/A
(368) 613 41 88
Eczaneyi haritada görüntülemek için tıklayınız...

ELİF ECZANESİ - Boyabat

ÇAMLICA MAH.EROL DEMIRKOL CAD NO:3/F
(368) 315 58 82
Eczaneyi haritada görüntülemek için tıklayınız...

YILDIRIM ECZANESİ - Durağan

MERKEZ MAH.PLEVNE CAD.NO:12
(368) 416 18 88
Eczaneyi haritada görüntülemek için tıklayınız...

ŞİFA ECZANESİ - Erfelek

MERKEZ MAH. CUMHURİYET CAD. NO:2
(368) 511 21 15
Eczaneyi haritada görüntülemek için tıklayınız...

YENİ GERZE ECZANESİ - Gerze

ÇARŞI MAH.GENERAL OSMAN PAMUK OĞLU CAD. NO:2/C
(368) 718 10 56

YAŞAM ECZANESİ - Türkeli

GÜZELYURT MAH.CAMİ SOK.NO.1/A
(368) 671 22 76
Eczaneyi haritada görüntülemek için tıklayınız...

Sinop Namaz Vakitleri

Çevrimiçi Kullanıcılar

Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 3
En Yeni Üye: oya

Bize Ulaşın

0368 261 45 95
0368 261 45 95
0507 594 45 56
E-Posta Gönderin
Facebook'tan Takip Edin
Twitter'dan Takip Edin
Google'da Takip Edin
Instagram'dan Takip Edin
Abalı Köyü, Dikenli Mahallesi