' />
Sinop Tanıtım Platformu

Teyyareci Nuri Bey Kimdir?

Teyyareci Nuri Bey Kimdir?

Osmanlı Ordusunun İLK TÜRK PİLOTU Tayyareci Nuri Bey

Sinop doğumlu Nuri Bey, Bröve tarihi 22 Haziran 1912'dir.

1890 yılında Boyabat'ta doğdu. Babası Boyabat'ın Kurusaray köyünden Osman Efendi, annesi Okçumehmetli köyünden Seher Hanım'dır.

1911 yılında teğmen olarak topçu okulundan mezun olmuştur. 1912 yılının mayıs-haziran aylarında eğitim görmek için Fransa'ya gönderilmiş, pilot olarak yurta dönmüştür. sonrasında da Buca bröve okulunda brovesini almıştır. ilk Türk pilotudur. Ayrıca, Türkiye'de ilk kez 1600 metreye yükselmiş ve 240 km. hava yolculuğunu kesintisiz gerçekleştirmiş hava subayıdır. Balkan Savaşları'na da katılmıştır.

Balkan savaşında başarılı uçuşlar yapmıştır. Fethi ve Sadık Beylerin şehit düşmesi üzerine yarim kalan Istanbul-Mısır seferini tamamlamak için Prens Celalettin uçağı ile İstanbul-Kahire seferinde Torosları aşmış Yafa'ya ulaşmış, Yafa hava alanından rüzgarı arkasına alarak kalkış yapmış, fakat uçağı hız alamadığından önüne çıkan kayalara çarpmamak için, bir dönüşle hava limanına dönmek istemiştir. Ancak dönüş başarısız olmuş, fazla süratten uçak denize düşmüştür. Nuri Bey bu kazadan kurtulamayarak vefat etmiştir (25 Şubat 1913). Mezarı Istanbul'dadır.

SGT - Eylül 04 2016 · Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 7076

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

fake mail eposta şifre güvenliği sahte mail sosyal mühendislik sinoplu bilim adamları dr. muhit tümerkan kimdir Sinop Offroad Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop her yerde IP nedir bu ip Sinop İli Genel Bakış sinop hakkında bilgiler windows 7 ölüyormu ahmet muhip dıranas kimdir Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu Kimdir? domain satın alınmaz kiralanır domain kiralama domain tescilleme alanadı satılmaz kiralanır php-fusion v7 php-fusion bootstrao php-fusion responsive php-fusion mobil hackerlerın yeni taktiği bu hackerlara dikkat verilerimi şifrelediler sunucum hacklendi steganos safe Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 Osman Pamukoğlu Kimdir? HDD mi SSD mi SSD nedir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz php fusion firma rehberi modülü Paphlagonia nedir antik çağda sinop sinop adı nereden geliyor sinopa verilen isimler sahte hediye çekleri sosyal mühendisler nasıl hedef seçer Tarzan Kemal Kimdir? fatura virüsü cryptolocker virüsü sahte fatura virüsü Seydi Ali Reis Kimdir? facebook telefonuma erişiyormu Mobil uygulamalardaki tehlike sinop cnc drawdizayn sinop hediyelik eşyalar sinop lazer kesim sinoptan ne alınır Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? Tayfun Akgüner Kidmir türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir lazer kesim lazer takvim bitmeyen takvim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi 100 yıllık takvim bozuk harddiskleri kurtarmak Prof. Salih Zeki Bey Kimdir? doğrulama mesajlarındaki tehlike hangi web tarayıcı daha hızlı
Haberler