Sinop Tanıtım Platformu

Php-Fusion HTML Tema Entegrasyonları 1

Php-Fusion HTML Tema Entegrasyonları 1

Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1

Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon derslerimizin ilk bölümünde kullanacağımız html yapısında bootstrap ve responsive yapıyı tercih edeceğim. 

Bootstrap nedir? Responsive nedir?

Bootsrap; Twitter'ın geliştirdiği açık kaynak kodlu CSS, JQUERY ve FONTTYPE'lardan oluşan HTML araç kitidir. Bu hazır framework sayesinde birçok kodlamadan kurtuluşmuş olursunuz. İçeriğinde butonlar, başlıklar, sliderlar, tooltipler, uyarı ve mesajlar tipleri, acordion yapı, multilevel menu ve birçok kaynağı barındırır.

Responsive ise; kendisine erişen cihazın ekran çözünürlüğünü algılayarak, tasarlamış olduğunuz içeriğin o çözünürlüğe en uygun boyutları almasını sağlayan, en popüler web tasarım şeklidir. Özellikle mobil uyuyumluluk yapısı bizi extra bir mobil uygulama yapmaktanda kurtarmaktadır. Bootstrap aynı zamanda responsive (duyarlı) bir yapıyada sahiptir. 

 

Peki php-fusion html temalara nasıl entegre edilir? nereden başlamalıyım sorularını cevaplayalım. Hangi sistem olursa olsun eğer açık kaynak kodluysa bu sistemin tema yapısını gözden geçirmelisiniz. Çünkü sitenin tüm yapısı ve gövdesi tema dosyasında şekillenmektedir. Özellikle php-fusioj v7 incelendiğinde themes/temadı/theme.php dosyamızda çalışma şekli, zorunlu dosyalar ve fonksiyonları göreceksiniz. 

Çekirden yapıda standart olarak gelen Gillette temayı incelersek;

require_once INCLUDES."theme_functions_include.php";
function render_page($license = false) {
global $settings, $main_style, $locale, $mysql_queries_time;
}

yapısının mecburi olduğunu göreceksiniz. Eğer entegre ettiğiniz sayfada bunlar yoksa footer.php dosyası hata verecektir. Çünkü footer.php dosyasını incelediğinizde render_page fonksiyonun ve lisans kontrolünün yapıldığını göreceksiniz. 

o halde html içerisindeki php yapımız şu şekilde olmalıdır.

<?php 
    require_once("maincore.php");
?>

<!DOCTYPE HTML>
<html lang = "en">
<head>
<title>başlık</title>
...metalar
...stiller
...jqueryler
</head>
<body>
<?php
require_once INCLUDES."theme_functions_include.php";
function render_page($license = false) {
global $settings, $userdata,  $mysql_queries_time, $aidlink;
?>
...site gövesi
...sql
...içerikler
<?php
}

require_once THEMES."templates/footer.php";
?>

eğer bu yapıyı koruyabiliyorsanız php-fusion bu temada sorunsuz çalışacaktır. Sitenin başında maincore.php dosyamızı çağırdığımızda tüm mysql fonksiyonlarını kullanabilecek, upload işlemlerini yapabileceksiniz. Ayrıca tema fonksionları içeren dosyayı da siteye dahil ettiğimizden tüm tema fonksiyonlarınıda kullanabileceksiniz. 

Örneğin showdate() -> istenen formatlarda zaman gösterimiz yapar. Bu gösterim ayarlarını admin panelden tarih zaman ayarları seçeneğinden yapabiliyorsunuz.

KOLAYLIKLAR
HTML temanızı inceleyiniz, eğer tüm sayfaların head tagları arasındaki kodlar ( stiller, jqueryler) aynı ise, html ve body arasını header.php olarak ayırabilirsiniz. footer kısmına ihtiyacınız yok, standart olarak gelen footer.php dosyası sayacınızdan ip fonksiyonlarına kadar tüm işlemleri temanıza zarar vermeden işleyecektir. Böylelikle header kısmını bir satırlık koda dönüştürip include ile çekebiliyoruz. Ayrıca bu şekilde yapmanın extra bir kolaylığı daha var ki oda header fonksiyonlarıdır. 
add_to_head() -> head tagları arasına istediğiniz kodları ekler
set_title() -> başlığı değiştirir
set_meta() -> meta taglarını değiştir. 

Bu işlem sayfanızın içeriğine göre meta tagların otomatik olarak değiştirilmesini sağlar. Böyle SEO ile ilgili ayarları yapmanıza gerek kalmıyor. Meta taglar sayfanın içeriğine göre ayarlanır. 

İlk dersimiz için bu kadar açıklama yeterli. Bir sonraki dersimizden itibaren örnek bir bootstrap destekli tema indirip tek tek entegrasyonu yapacağız.

 

SGT - Şubat 02 2017 Yazar Adı: PHP-FUSION · Yazdır Okunma : 4554