Sinop Tanıtım Platformu

Cevdet Kerim İncedayı Kimdir?

Cevdet Kerim İncedayı Kimdir?

Cevdet Kerim İncedayı (d. 1893, Sinop) - (ö. 29 Mayıs 1951), Türk siyasetçi.

Sinop'a yerleşmiş Feşmuh ailesindendir...1918'de Gülhane Askeri Tıp'tan mezun oldu. Harp Akademisi'ni bitirdi. 5., 6.,7,8., ve 9. Dönem Sinop Milletvekilliği, TBMM Başkanvekilliği ile Muhabere ve Münakale Vekilliği ve Bayındırlık Bakanlığı yaptı.

 

"İstiklal Harbi - Garp Cephesi" adlı kitabından bir alıntı :


"Hayatımı yokladığım zaman birini diğerine üstün tutamayacağım hadiseler az değildir. Ama hiç zihin yormadan ve emek sarfetmeden en müstesnası ve azametlisi şudur: Atatürk, Türk milletinin kurtuluşunun ancak büyük bir askeri zaferle mümkün olduğunu, uzun ve mücadele dolu tecrübelerden sonra kani olmuş bulunuyordu. İstiklal mücadelesi yılları çok uzadıkça esasen milletimizin şeref ve kahramanlık kaynaklarına dayanarak giriştiği savaşlarda zaman yıpratabiirdi. Bir an geldi ki bütün milli kudretleri yığıp bu zaferi istihsal elzem oldu. İşte bu takat 25 Ağustos akşamı Afyon hattında son haddine vardırılmış ve 26 Ağustos sabahı milletimizin talihi denecek ve mukadderatı tayin edilecekti. O zaman Başkomutanlık karargâhında harekât dairesinde Garp Cephesi işleri ile meşgul bir kurmay subaydım. Başkomutan karargâhı 25-26 Ağustos gecesini Kocatepeden uzanan dereler içinde geçirdi. Gün doğmadan çadırlardan ayrıldık. Önde Atatürk, her adımda dikleşen bir tepeye doğru (savaşı idare yeri olan Kocatepe) ince bir patikadan ve her atın başı önündeki atın kuyruğunu ısırırcasına sıklaşmış bir kafile halinde ilerliyorduk.

 

Biraz sonra istiklal Mücadelesi gibi yeryüzünün müstesna eseri olan o hadiseyi yaratabilen Türk milletinin son takati bütün bir düşmanlığın karşısında harekete geçecekti. Bunda zafer ve bugünkü mesut istikbal göründüğü kadar büyük bir felaket tevehhüm edilebiliyordu. Hiç kimse bir diğeri ile konuşmuyordu. Ama imanlar kuvvetli... Doğacak sabahın hayırlı bir sabah olacağına iman tamdı. İşte ateş başlayıncaya kadar geçen bu 1-2 saatlik yolculukta yaşadığım heyecana ölünceye kadar hiçbir heyecan ulaşamayacak sanırım. O bahtiyar kafilede bulunanların hangisine sorarsanız hepsi aynı şeyi söyler."

 

Meclis konuşmasından 1949 :

 

" Ben bu bölgelere gittiğimde, birtakım kimselerle öğrencilerin tercümanlık yapması sayesinde konuşabildim. Onları şimdi serbest bırakırsak oylarını ya Hasso'ya ya Memo'ya verirler. Büyük Millet Meclisi'ne Hassoların Memoların dolmasına sizin vicdanınız razı olur mu? "

 

Neyzen Tevfik'in kendisi ile ilgili bir sözü..: " Rızk için Allah kerim, fısk için Cevdet Kerim "

SGT - Ağustos 09 2016 · Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 1759

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

eposta şifre güvenliği fake mail sahte mail sosyal mühendislik sinop hediyelik eşyalar drawdizayn sinoptan ne alınır sinop lazer kesim sinop cnc facebook telefonuma erişiyormu Mobil uygulamalardaki tehlike Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 lazer kesim bitmeyen takvim 100 yıllık takvim lazer takvim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi Sinop Offroad Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop Ozan Öztürk Kimdir? kişiye özel fotoğraf çerçevesi eposta güvenliği Paphlagonia nedir antik çağda sinop sinopa verilen isimler sinop adı nereden geliyor Teyyareci Nuri Bey Kimdir? sahte hediye çekleri sosyal mühendisler nasıl hedef seçer bozuk harddiskleri kurtarmak php-fusion v7 php-fusion bootstrao php-fusion responsive php-fusion mobil windows 7 ölüyormu SSD nedir HDD mi SSD mi bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz fatura virüsü sahte fatura virüsü cryptolocker virüsü Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? sinop hakkında bilgiler Sinop İli Genel Bakış php fusion firma rehberi modülü domain kiralama alanadı satılmaz kiralanır domain satın alınmaz kiralanır domain tescilleme Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 2 ahmet muhip dıranas kimdir her yerde IP nedir bu ip türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir dr. muhit tümerkan kimdir sinoplu bilim adamları Osman Pamukoğlu Kimdir? Prof. Salih Zeki Bey Kimdir? Yusuf Kemal Tengirşek Kimdir? sunucum hacklendi steganos safe verilerimi şifrelediler hackerlerın yeni taktiği bu hackerlara dikkat
Haberler

Hava / Nöbetçi Eczaneler

DERMAN ECZANESİ - Sinop - Merkez

SAKARYA CAD.NO.33/B
(368) 261 27 11

YÜKSEL ECZANESİ - Ayancık

YALI MAH.ATATÜRK CAD.NO:26/A
(368) 613 16 31

BÜYÜK ECZANESİ - Boyabat

KUMLUK MAH. STADYUM CAD. NO:17
(368) 315 27 85

TEK ECZANESİ - Durağan

HÜRRİYET CAD. NO:1
(368) 416 11 52

ÇAĞLAR ECZANESİ - Erfelek

CUMHURİYET CAD. MERKEZ MAH.NO:12/A
(368) 511 20 20

DOLGUN ECZANESİ - Gerze

ÇARŞI MAH. ATATÜRK CAD.NO:13/B
(368) 718 17 59

YAŞAM ECZANESİ - Türkeli

GÜZELYURT MAH.CAMİ SOK.NO.1/A
(368) 671 22 76

Sinop Namaz Vakitleri

Çevrimiçi Kullanıcılar

Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 3
En Yeni Üye: oya

Bize Ulaşın

0368 261 45 95
0368 261 45 95
0507 594 45 56
E-Posta Gönderin
Facebook'tan Takip Edin
Twitter'dan Takip Edin
Google'da Takip Edin
Instagram'dan Takip Edin
Abalı Köyü, Dikenli Mahallesi