Sinop Tanıtım Platformu

Fatura virüslerine (CryptoLocker) dikkat!

Fatura virüslerine (CryptoLocker) dikkat!

Bir aralar internet gündemine oturan CryptoLocker Virüsünün şifreleme tekniği çözülmüş, farklı yöntemler ile dosyalarınızı geri getirme yöntemleri forumlarda yeralmıştı.

Kendini yenileyen ve şifreleme algoritmasını dahada geliştiren CryptoLocker virüsü, TTNET faturası olarak mail adresinize geliyor. Dosya indirme linkinde PDF dosyası olarak gösteriliyor. Dosyayı indirdiğinizde ise virüs programının simgesi yine PDF olarak görünüyor. Standart bilgisayar ayarlarında dosya uzantıları gizli tutulduğundan dosyanın gerçekten PDF dosyası olduğunu zannediyor ve açıyorsunuz. Fakat fatura açılmıyor. Yerine dosyalarınızın şifrelendiğine, belirli bir ücret karşılığında bir program satın almanızı ve bu programa verilecek anahtar kodlarla dosyalarınızı çözmeniz öneriliyor.

bu virüse dikkat

Bakalım neler olacak diyerek tavsiye edilen indirme bağlantısını tıklayarak devam ediyoruz.

fatura virüslerine dikkat
Belirli bir süre veriliyor ve indirimli fiyattan bitcoin adında bir program satın almanız gerektiğini okuyorsunuz. Eğer verilen sürede satın alma işlemini yapmazsanız sizden 1640,00 TL ücret isteneceği yazıyor. Birde not düşülmüş. "Virüsü kaldırmanız şifrelenen dosyaların erişilmesi anlamına gelmez."

Sakın telaş yapmayın! Sakın ücret yatırmayın...
fatura virüslerine dikkat
Virüs bilgisayarınıza bulaştığı anda erişebildiği tüm ofis dosyaları, resim dosyaları, pdf dokumanları ve metin belgelerini şifreliyor. Virüsü silseniz dahi dosyalarınız şifrelendiğinde kesinlikle geri getiremiyorsunuz. Ücret yatırdığını söyleyen bir kaç kişi ile görüştüm fakat verilen anahtar kodların şifreyi çözmediğini söylediler. Bu durumda tek bir şey kalıyor, format atıp tüm dosyalarınızdan kurtulmak.

Arşiv tutanlar, Şablon tutanlar dikkat!.
Eğer bilgisayarınızda fotğraf arşivi tutuyorsanız, standart ofis şablon dosyalarınız varsa bunları bilgisayarınızın haricinde harici bir diske yedek alınız. İşiniz olmadığı sürece harici diskiniz bilgisayarınıza takılı olması!. Çünkü virüs bilgisayar bağlı olan tüm sürücülerdeki dosyalara erişim bu dosyaları şifreliyor.

Bu dosyaları tekrar hazırlamanız veya hazırlatmanızın daha ucuza malolacağına inanıyorum...

Mail adreslerinize gelen FATURA dosyalarına dikkat ediniz...

Ekleyen SGT - Ağustos 14 2016 Yazar Adı: Kurtuluş Açıkgöz · 3559 Okunma · Yazdır

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

Ozan Öztürk Kimdir? sinopa verilen isimler Paphlagonia nedir sinop adı nereden geliyor antik çağda sinop php fusion firma rehberi modülü Prof. Salih Zeki Bey Kimdir? Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 bozuk harddiskleri kurtarmak Yusuf Kemal Tengirşek Kimdir? Tarzan Kemal Kimdir? php-fusion responsive php-fusion mobil php-fusion bootstrao php-fusion v7 SSD nedir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz HDD mi SSD mi lazer takvim lazer kesim bitmeyen takvim 100 yıllık takvim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir domain satın alınmaz kiralanır alanadı satılmaz kiralanır domain kiralama domain tescilleme eposta şifre güvenliği sosyal mühendislik sahte mail fake mail eposta güvenliği sosyal mühendisler nasıl hedef seçer sahte hediye çekleri verilerimi şifrelediler bu hackerlara dikkat steganos safe sunucum hacklendi hackerlerın yeni taktiği sinoptan ne alınır sinop hediyelik eşyalar drawdizayn sinop cnc sinop lazer kesim Teyyareci Nuri Bey Kimdir? ahmet muhip dıranas kimdir doğrulama mesajlarındaki tehlike Tayfun Akgüner Kidmir kişiye özel fotoğraf çerçevesi Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu Kimdir? Sinop İli Genel Bakış sinop hakkında bilgiler cryptolocker virüsü fatura virüsü sahte fatura virüsü Mobil uygulamalardaki tehlike facebook telefonuma erişiyormu hangi web tarayıcı daha hızlı Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop Sinop Offroad
Haberler